Hogyan támogatják a SIEM rendszerek a NIS2 és ISO 27001 követelmények teljesítését?
Karóczi Ádám
2024.12.05
A szabványok közös célja
Az elmúlt néhány évben megjelent szabványok, köztük például a NIS2 és az ISO 27001 közös célja az, hogy biztonságosabbá tegyék az informatikai rendszereket a szervezetek számára, valamint minimalizálják a kiberkockázatokat és támadásokat, amelyek veszélyeztethetik a szervezetek működését és reputációját. Mindkét megközelítés arra ösztönzi a szervezeteket, hogy átfogó és rendszeres módon kezeljék az információbiztonságot, biztosítva ezzel a megfelelő védekezést és a folyamatos fejlesztést ezen a területen.
Számos kiemelten fontos terület van, ahol lehetnek elmaradásaik az érintett szervezeteknek. Egyes hiányosságok kezelhetőek folyamatok fejlesztésével és bevezetésével, viszont lesznek olyanok is, ahol ezek mellé valamilyen új technológia bevezetése válik szükségessé.
A SIEM Rendszer
Szerencsére vannak olyan technológiák, mint például egy SIEM (Security Information and Event Management) rendszer, ami nem egy, hanem több fontos területen is tud segíteni a cégeknek.
Röviden a SIEM rendszer egy olyan technológia, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy összegyűjtsék, elemezzék és kezeljék a különböző forrásokból származó biztonsági eseményeket és naplóadatokat egy központi helyen. A SIEM rendszerek kombinálják a naplókezelést és a valós idejű eseményelemzést, hogy átfogó képet nyújtsanak a hálózatok és rendszerek biztonsági helyzetéről. Ezek a rendszerek összegyűjtik a naplófájlokat különböző eszközökről, például tűzfalakról, szerverekről, egyéb hálózati eszközökről és alkalmazásokról, majd elemzik ezeket az adatokat, hogy potenciális fenyegetéseket, szokatlan viselkedéseket észleljenek, és riasztásokat küldjenek az IT biztonsági csapatnak.
Hogyan segít a megfelelésben?
A SIEM rendszerek elősegítik a vállalatok kockázatelemzését és fenyegetésészlelését, ami kulcsfontosságú a NIS2 szerinti kockázatkezelési követelmények teljesítéséhez. A SIEM képes felismerni a potenciális fenyegetéseket, anomáliákat és gyanús tevékenységeket, és ezeket jelentheti a vállalat biztonsági csapatának.
A NIS2 előírja a vállalatok számára az incidenskezelési eljárások létrehozását és alkalmazását. A SIEM rendszerek képesek automatizálni az incidensek észlelését, osztályozását és a reagálást, valamint segítenek a források azonosításában és az incidensek megoldásában.
A SIEM rendszerek automatizálják a biztonsági események naplózását és archiválását, amelyek alapvetőek a megfelelőségi jelentések elkészítéséhez. A NIS2 megköveteli a részletes jelentéstételt a biztonsági eseményekről és incidensekről, és a SIEM rendszerek ezt a folyamatot jelentősen egyszerűsítik.
Mit nyújt még a megfelelés teljesítésén túl
A követelményrendszereken túl számos hozzáadott értéke van egy SIEM rendszernek a cég általános biztonsági szintjének emelésében.
A SIEM rendszerek központosítottan összegyűjtik az összes releváns biztonsági információt, ami megkönnyíti az IT és IT biztonsági csapatok számára a potenciális fenyegetések azonosítását és az események kontextusának megértését. Manapság a SIEM rendszerek átfogó AI megoldásokat tartalmaznak, amik segíthetnek olyan incidensek észlelésében is, amikre pl. nincs konkrét detekciós szabály fejlesztve.
A teljes láthatóságnak 3 alappillére van.
- Végpontvédelmi információ
- Hálózati információ
- Naplóinformáció
A valós idejű monitorozás és a három fő alappillér vizsgálatával van a legnagyobb esélye egy szervezetnek észlelni és reagálni a potenciális fenyegetésekre, mint például az adatszivárgásra vagy a jogosulatlan hozzáférési kísérletekre. A gyors válaszadás csökkentheti a potenciális károkat és minimalizálhatja az üzleti működésre gyakorolt negatív hatásokat.
Az EURO ONE szakértő csapata két évtizedes hazai és külföldi információbiztonsági tapasztalatával ad támogatást a szervezeknek a követelményrendszereknek való megfelelés felmérési szakaszától az implementálási majd üzemeltetési szakaszáig egyaránt.